Dekalog Designu Dietera Ramsa
Dieter Rams. Jego dziesięć zasad dobrego designu to dekalog wszystkich artystów zajmujących się wzornictwem przemysłowym. Rams opracował swój dekalog, w latach 70. kiedy zaczął promować zrównoważony rozwój i racjonalnego wykorzystywania surowców w projektowaniu. Powiedział wtedy, że projektowanie przedmiotów szybko starzejących się jest marnotrawstwem i aktem niegodnym dobrego projektanta. Jego przemyślenia uformowały dziesięć następujących zasad:
1. Dobry design jest innowacyjny ? możliwości rozwoju są niewyczerpane. Rozwój technologiczny zawsze oferuje nowe możliwości dla oryginalnych projektów. Pomysłowe projektowanie zawsze rozwija się w parze z poprawą technologii i nigdy nie może być celem samym w sobie.
2. Sprawia, że produkt użyteczny ? produkt kupujemy po to, by z niego korzystać. Ma spełniać kryteria związane nie tylko z funkcją, ale też estetyką i aspektem psychologicznym. Dobry projekt podkreśla funkcję produktu, ukrywa i pomija wszystko co może odwrócić od niej uwagę.
3. Jest estetyczny ? wygląd produktu jest obok funkcji jego najważniejszą jakością. Przedmioty których używamy na co dzień mają istotny wpływ na nasze samopoczucie. Tylko dobrze wykonane produkty mogą być piękne.
4. Sprawia, że produkt zrozumiały ? jasno wyraża swoje funkcje, jest intuicyjnie zrozumiały, oczywisty.
5. Jest dyskretny ? produkty mają zwykle do spełnienia swój cel, są jak narzędzia. Jeżeli to nie są przedmioty dekoracyjne, ani dzieła sztuki, ich konstrukcja powinna być neutralna i powściągliwa.
6. Jest uczciwy ? nie należy sprawiać, że produkt wydaje się być bardziej innowacyjny, lub wartościowy niż jest w rzeczywistości. Nie manipuluj konsumentami za pomocą obietnic, których nie jesteś w stanie dochować.
7. Jest trwały, niestarzejący się ? nie ulega modom, dlatego nigdy nie będzie zdawał się przestarzały. W przeciwieństwie do przedmiotów tworzonych pod przeróżne mody, będzie sprawdzał się i służył przez wiele lat.
8. Jest dopracowany do ostatniego szczegółu ? nic nie może zostać pozostawione przypadkowi. Dbałość i dokładność w projektowaniu to wyraz szacunku do konsumenta.
9. Jest przyjazny dla środowiska ? dobry projekt to istotny wkład w ochronę środowiska. Należy podchodzić do swojej pracy odpowiedzialnie i dbać o oszczędzanie zasobów naturalnych. Produkty mają minimalizować zanieczyszczenie środowiska. Także wizualnego.
10. W dobrym designie jest tak mało designu, jak to tylko możliwe? Weniger, aber besser ? mniej ale lepiej. Należy koncentrować się na najistotniejszych aspektach produktu, nie obciążać ich tymi nie niezbędnymi.
[Dobry design zwraca się w stronę czystości i prostoty./vc_column_text]
Less but better.
tak mało designu jak to tylko możliwe
Dieter Rams
Źródło: natemat.pl/MAJA ŚWIĘCICKA
Sorry, the comment form is closed at this time.